ZAŁOŻENIA PROGRAMOWEFizjoterapia polska

Kwartalnik “Fizjoterapia Polska”, oficjalny organ prasowy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, rozpocznie 13 rok  obecności na rynku wydawniczym.
Periodyk jest czasopismem medycznym recenzowanym, publikującym oryginalne prace naukowe powstałe w oparciu o badania własne, jak również prace przeglądowe i poglądowe oraz prace kazuistyczne (opis przypadków) związane z szeroko pojętą fizjoterapią, jako nieinwazyjnym oddziaływaniem terapeutycznym, w chorobach i urazach różnego pochodzenia. Tematyka prac publikowanych w czasopiśmie obejmuje więc szereg zagadnień związanych nie tylko z fizykoterapią i kinezyterapią, lecz także z szeroko pojętą rehabilitacją pacjentów z różnorodnymi schorzeniami ortopedycznymi, traumatologicznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, gerontologicznymi itp.
W Radzie Naukowej znajdują się specjaliści z wielu krajów świata, reprezentujący różne specjalności, w tym głównie fizjoterapię, ale również rehabilitację w różnych działach medycznych, jak ortopedia, traumatologia, neurologia, gerontologia, neurofizjologia, neuropsychologia i neurolingwistyka, którzy gwarantują wysoki poziom prac naukowych.
Najwyższy poziom naukowy, obejmujący tematycznie wszystkie zagadnienia w obrębie szeroko pojętej rehabilitacji i fizjoterapii, jak również wartość dydaktyczna i informacyjna czasopisma “Fizjoterapia Polska”  sprawiają, że magazyn jest przyjmowany przez środowisko z OGROMNYM uznaniem i sympatią, o czym świadczy stale wzrastająca liczba prenumeratorów. Niebagatelny wpływ na taki stan rzeczy miało spełnienie założeń twórców kwartalnika, którzy uczynili wszystko, aby czasopismo było przydatne w codziennej pracy specjalisty fizjoterapii – stąd, obok części naukowej, dział praktyczny i informacyjny, zawierający komunikaty i sprawozdania z odbytych zjazdów, szkoleń.
Niebagatelne znaczenie ma fakt przynależności periodyku do międzynarodowej bazy bibliograficznej EMBASE oraz Index Copernicus (6,14 pkt..), co sprawia, że klasyfikacja czasopisma w rankingu naukowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (d. KBN) wzrosła w sposób istotny. Z zadowoleniem podkreślam, że aktualnie czasopismo “Fizjoterapia Polska” jest najwyżej punktowanym almanachem naukowym w Polsce obejmującym tematykę fizjoterapii i rehabilitacji. Ten fakt w dużej mierze decyduje o popularności kwartalnika i chęci publikacji przez autorów, którzy dzięki temu szybciej i w sposób bardziej przekonywający powiększają swój dorobek naukowy.
Wartym przypomnienia jest również fakt, że środowisko fizjoterapeutów i specjalistów rehabilitacji, a więc obecnych i potencjalnych odbiorców czasopisma “Fizjoterapia Polska”, to, jak się szacuje, blisko trzydzieści tysięcy osób! Liczbę tę zwiększa dodatkowo grupa lekarzy różnych specjalności (ortopedzi, reumatolodzy, neurolodzy i in.). Możliwość bezpośredniego dotarcia do tej znaczącej grupy specjalistów jednocześnie poprzez czasopismo “Fizjoterapia Polska” i stronę internetową  – www.fizjoterapiapolska.pl – sprawia, że informacja o ofercie Państwa Firmy i Waszych znakomitych produktach, dociera do bezpośrednio zainteresowanych w sposób wiarygodny i przekonywający, co, mam nadzieję, spowoduje wymierne dla Państwa korzyści.

KATEGORIE ARTYKUŁÓW ZAMIESZCZANYCH W “FP”

Artykuły oryginalne: doniesienia z dotychczas niepublikowanych wyników w zakresie przeprowadzonych przez autorów eksperymentów naukowych, w celu potwierdzenia lub obalenia jasno określonej tezy badawczej. Większość artykułów w czasopiśmie należy do tej kategorii.
Artykuły przeglądowe: doniesienia przedstawiające obecny stan wiedzy na dany temat, ze szczególnym uwzględnieniem bieżących kontrowersji, podejścia teoretycznego i praktycznego do zagadnienia, nierozwiązanych problemów itp., uwzględniające właściwie dobrane piśmiennictwo.
Prace kazuistyczne: szczegółowe opisy procesu diagnozowania i/lub leczenia 1-3 pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem nietypowych lub trudnych aspektów terapii opisanego przypadku, w zakresie tematów klinicznych szczególnie interesujące dla czytelników “FP”.
Krótkie doniesienia: niezbyt długie opisy wybranych rozwiązań klinicznych w przypadku konkretnych problemów, ewentualnie nowe odkrycia, jeszcze niepotwierdzone eksperymentalnie.
Artykuły poglądowe: opisy dotyczące ważnych zagadnień, kontrowersji i opinii w dziedzinie ortopedii, teksty dydaktyczne.
Forum dyskusyjne: uzasadnione opinie na dany temat i/lub zalecenia dla praktyki klinicznej, sprawy prawne, sprawy dotyczące zawodu ortopedy.
Artykuły historyczne: prezentacja ważnych postaci, nurtów i postępów w dziedzinie ortopedii, zwłaszcza w Polsce.
Stałe Działy: Strony Prezesa, Listy do Redakcji, Sprawozdania, Komunikaty.

W każdym wydaniu publikowanych jest  od 9 do 12 prac, udział poszczególnych kategorii przedstawia się następująco:

Artykuły oryginalne –  ok. 80%
Artykuły przeglądowe – ok. 10%
Artykuły poglądowe – ok. 5%
Artykuły informacyjne – ok. 5%